Helal Tavuk

F) Kesim Sonrasındaki Şartlar

Kanın tam boşalmasının sağlanması

Kesim sonrasında kanın tam boşalması için kafanın kopartılmaması gerektiğini Kesim Anındaki Şartlar bahsinde incelemiştik. Bununla beraber hayvanın kanının kendiliğinden tam olarak boşaldığından emin olunmadan ikinci bir sürece hemen  geçilmemesi bir müddet boşaltım havuzunda hayvanın bekletilmesi önem arz etmektedir.

Kurum Yolum Yapılması

Endüstriyel şartlarda yolum işlemi meşakkatlidir. Tavuğun derisi belli bir sıcaklığa çıkartılmadan tüylerin yolunması derinin parçalanmasına sebep olmaktadır. Buda nihai tüketicinin arzu etmediği şeylerden biridir.

Başı kesilmiş olan tavuk, tüyleri rahat yolunsun diye ıslatmaya tabi tutulur. Buna sulu yolum ıslatmadan olana da kuru yolum denilmektedir. Her iki yolma usulünde de kesilen tavuğun üzerinde dışkı ve kan bulaşığı vardır. Bunların temiz suyla yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir. Sulu yolma sisteminde kesilen tavuk, bağırsak ve midesindeki pisliklerle beraber sıcak suya sokulmakta ve tüylerinin deriden kolayca çıkabilmesi için belli bir müddet bekletilmektedir. Bu suyun kaynar su olması durumunda deride ve ette gözenekler oluşarak necasetler ete nüfuz eder. Bu durumda et yenilmez bir hale gelir.

Bu sebepten Erpiliç tüylerin kolay yolunabilmesi için Aeoroscalder adı verilen buharlı yolum sistemi kullanmakadır.

Katkı ve ambalaj malzemelerinin helal olması

Kesim sonrasında yapılan et işleme esnasında kullanılan katkı malzemelerinin de İslami usullere göre helal olan maddelerin kullanılması gerekmektedir. Yine benzer şekilde kullanılan ambalaj malzemelerinin de helalliğe zeval vermeyecek materyallerden yapılması gerekir.

Necaset bulaşığına dikkat edilmesi

Kesim tesisi içerisinde konveyör hatlarda İslam dinince necis kabul edilen herhangi bir maddeye etlerin temas etmesi önlenmelidir.

Hijyenik şartlara dikkat edilmesi

Hijyen konusuna İslam dini çok önem vermiş ve peygamber efendimiz “Temizlik imandandır.” (Müslim, taharet 1; Darimi, Vudu 2; Müsned, 5/342,344; Acluni, Keşfu’l-Hafa, 291) buyurmuşlardır. Et ve et ürünlerinin paketleri kusursuz sayılabilecek sağlıklı şartlarda paketlenmeli ve nihai tüketiciye böylece sunulmalıdır.

Müşterilerin Net Bilgilendirilmesi

Helalliği özel şartlara bağlanan et ve et ürünleri hakkında üreticilerin tüketicilerine karşı çok şeffaf olması ve istenmeden bile olsa helallik konusuna zeval getiren fiil ve davranışlar hakkında kamuoyunu bilgilendirilmesi sorumluluğu yüksek bir gerekliliktir.

Scroll to Top